Telalli » Lajme » Botë

Kategoria: Botë

Post
Spanjë: Po rriten rastet me COVID-19, maskat bëhen sërish të detyrueshme

Spanjë: Po rriten rastet me COVID-19, maskat bëhen sërish të detyrueshme

Maskat e fytyrës do të jenë të detyrueshme në spitalet dhe qendrat shëndetësore në Spanjë nga e mërkura, pasi vendi po përjeton një rritje të rasteve të gripit, Covid-it dhe sëmundjeve të tjera të frymëmarrjes, raporton Theguardian, transmeton Klan Kosova. Vendimi i qeverisë, i cili u mor gjashtë muaj pasi përdorimi i maskave pushoi së...

Post
Telalli - Lajmi i Fundit

Qëllohet për vdekje imami i një xhamie

Një imam që punoi për të mbajtur komunitetin e tij të sigurt, Hassan Sharif, ka vdekur pasi u qëllua me armë jashtë xhamisë në Newark, New Jersey, thanë zyrtarët të mërkurën. Sharif vdiq rreth orës 14:20, disa orë pasi u qëllua disa herë, thanë zyrtarët në një konferencë shtypi pasdite, sipas CNN, transmeton klankosova.tv. Ai...

Post
ShBA do t’i japë Ukrainës raketa me rreze të gjata ATACMS për luftën me Rusinë

ShBA do t’i japë Ukrainës raketa me rreze të gjata ATACMS për luftën me Rusinë

Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të vazhdueshme. Zyrtar amerikanë të njohur thanë se raketat ATACMS me një rreze veprimi kanë deri në 300 kilometra, ku do t’i mundësonte Kievit të godiste objektivat ruse thellë pas vijës së frontit, raporton...

Post
Egjipti dërgon furnizime mjekësore në Libi nga përmbytje

Egjipti dërgon furnizime mjekësore në Libi nga përmbytje

Egjipti ka dërguar furnizime mjekësore në qytetin libian të Bengazit për të ndihmuar të mbijetuarit nga përmbytjet. Një tjetër aeroplan egjiptian është gati për të ndihmuar në evakuimin e disa prej shumë të plagosurve në rajonin e goditur nga stuhia. Qeveria e Libisë me bazë në Tripoli, e njohur ndërkombëtarisht, ka njoftuar se do të...

Post
Mbi 1 mijë të vdekur nga tërmeti në Marok

Mbi 1 mijë të vdekur nga tërmeti në Marok

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Maroko ka shkuar në 1 mijë e 37 njerëz. Bilanci i të lënduarve është 720 njerëz, ku prej tyre 205 janë në gjendje kritike. Kujtojmë se Maroku është goditur mëngjesin e sotëm nga një tërmet 6.8 shkallë të Rihterit, teksa ShBA-ja, Britania e Madhe e Turqia kanë shpallur...

Post
Oficeri i lartë i inteligjencës gjermane akuzohet se i ka treguar sekrete shtetërore Rusisë

Oficeri i lartë i inteligjencës gjermane akuzohet se i ka treguar sekrete shtetërore Rusisë

Një oficer i lartë i inteligjencës gjermane është akuzuar për tradhti. Ai dyshohet se i ka treguar Rusisë sekrete shtetërore, raporton BBC. Prokuroria pretendon se i akuzuari ndau informacione rreth luftës në Ukrainë dhe grupit mercenar Wagner, dhe raportet gjermane thonë se këto veprime atij i siguruan  rreth 400 mijë euro. I akuzuar është edhe...

Post
Moti i keq përfshin Bullgarinë

Moti i keq përfshin Bullgarinë

Moti i keq ka përfshirë edhe Bullgarinë. Dy persona kanë vdekur në përmbytjet e shkaktuara nga shiu i rrëmbyeshëm në qytetin Tsarevo në Detin e Zi, tha një zyrtar lokal për televizionin BTV. “Situata është shumë e rëndë. Kemi konfirmuar dy të vdekur”, tha kryetari i bashkisë së Tsarevo, Giorgi Laptsev. Gjendja e jashtëzakonshme është...

Post
Ukraina: Sistemet e mbrojtjes ajrore të SHBA-së dhe Gjermanisë janë efektive

Ukraina: Sistemet e mbrojtjes ajrore të SHBA-së dhe Gjermanisë janë efektive

Ukraina po sheh “rezultate të rëndësishme” nga sistemet e mbrojtjes ajrore të SHBA-së dhe Gjermanisë, tha të dielën presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, pavarësisht valëve të sulmeve ajrore ruse që përfshinin edhe sulmin e një qendre për transfuzionin e gjakut. Rusia raportoi se kishte rrëzuar një dron që po shkonte për në Moskë në sulmin e...