Telalli » Lifestyle

Kategoria: Lifestyle

Post
Studim: Gratë kanë më shumë të ftohtë se burrat

Studim: Gratë kanë më shumë të ftohtë se burrat

Studimet e fundit kanë zbuluar se gratë ndjejnë më të ftohtë se burrat. Studiuesit besojnë se kjo gjendje e grave i ndalon përplasjet e çifteve, shkruan The Sun. Ata zbuluan se e njëjta tipar është e pranishme në shumë lloje zogjsh dhe gjitarësh femra të cilat preferojnë një strofull më të ngrohtë dhe komode. “Burrat...

Post
Prindër, këto janë gjërat që duhet t’ia mësoni fëmijëve rreth detyrave dhe testeve

Prindër, këto janë gjërat që duhet t’ia mësoni fëmijëve rreth detyrave dhe testeve

Të rrisësh fëmijë është mjaft e ndërlikuar. Derisa siguroheni që t’iu ofroni fëmijëve tuaj më të mirën nga gjithçka, duhet të jeni të ndërgjegjshëm që t’i bëni ata të mësojnë hilet dhe aftësitë e nevojshme për të vazhduar në jetë. Detyrat dhe testet mund të jenë një gjë e vështirë për fëmijët. Sidomos për fëmijët...

Post
Këta janë shkaktarët që mund t’iu zë gjumi në vendin e punës

Këta janë shkaktarët që mund t’iu zë gjumi në vendin e punës

Shumë njerëz mund të kenë nevojë për pak minuta gjumë edhe në kohën kur janë në vendin e punës. Kjo sipas ekspertëve mund të ndodh për shumë arsye, duke filluar nga problemet në shtëpi, deri tek problemet shëndetësore, shkruan Hrdept, transmeton Klankosova.tv. Ata që janë prindër, shkaktar i pagjumësisë mund të jetë qarja e foshnjës...

Post
Këto janë shenjat që tregojnë se jeni duke shtypur emocionet tuaja

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni duke shtypur emocionet tuaja

Nga ndjenja e irritimit deri tek shpërthimi i shpeshtë, këtu janë disa shenja të emocioneve të ndrydhura dhe të mbytura. Të qenit të vetëdijshëm për emocionet me të cilat po përballemi, veçanërisht ato të vështira, dhe të dish se si t’i trajtojmë ato në mënyrë të shëndetshme është një mësim në progres. Megjithatë, kur rritemi...

Post
A duhet t’i mbani flokët e lidhura gjatë gjumit?

A duhet t’i mbani flokët e lidhura gjatë gjumit?

Për shumë vajza ose djemë që kanë flokë të gjatë, është dilema se si duhet të mbahen flokët gjatë gjumit. Sipas studimeve, është më mirë që flokët gjatë natës t’i mbani të lidhura. Flokët e lidhura evitojnë mundësinë që ato të ngatërrohen, e më pas edhe të bien gjatë krehjes. Gjithashtu, nëse gjatë natës i...

Post
Pse disa njerëz ndihen të lodhur gjatë stinës së verës?

Pse disa njerëz ndihen të lodhur gjatë stinës së verës?

Shumica e njerëzve bëjnë shumë plane për t’i realizuar gjatë verës, por që jo të gjitha mund t’i realizojnë. Disa njerëz gjatë verës fillojnë të ndihen të lodhur, të rraskapitur dhe me mungesë të theksuar energjie. Ekspertët e shëndetit mendor kanë treguar se pse mund të keni ndjesi të tilla gjatë stinës së nxehtë. Sipas...