Spanjë: Po rriten rastet me COVID-19, maskat bëhen sërish të detyrueshme

Maskat e fytyrës do të jenë të detyrueshme në spitalet dhe qendrat shëndetësore në Spanjë nga e mërkura, pasi vendi po përjeton një rritje të rasteve të gripit, Covid-it dhe sëmundjeve të tjera të frymëmarrjes, raporton Theguardian, transmeton Klan Kosova.

Vendimi i qeverisë, i cili u mor gjashtë muaj pasi përdorimi i maskave pushoi së qeni i detyrueshëm në objektet shëndetësore dhe farmacitë, ka hasur në kundërshtime nga disa administrata rajonale.

Por ministrja e re e shëndetësisë e Spanjës, Mónica García, hodhi poshtë kundërshtimet e tyre dhe u përpoq ta paraqiste vendimin si një “masë të arsyeshme”.

“Kemi biseduar dhe reflektuar thellë mbi rolin e maskave – veçanërisht në qendrat shëndetësore dhe spitalet – kur bëhet fjalë për mbrojtjen e pacientëve dhe profesionistëve shëndetësorë”, tha ajo pas një takimi të autoriteteve rajonale shëndetësore të hënën.

“Është një masë efektive, e arsyeshme dhe që mbështetet nga prova shkencore dhe që është pranuar mirë nga publiku”.

Edhe pse disa nga 17 qeveritë autonome të Spanjës, të cilat zakonisht janë përgjegjëse për kujdesin shëndetësor në rajonet e tyre përkatëse, kanë dekretuar tashmë mbajtjen e maskave në institucionet shëndetësore, të tjerat janë kundërshtuar ashpër.

Isabel Díaz Ayuso, presidentja e djathtë, populiste e rajonit të Madridit dhe një kritike e zhurmshme dhe këmbëngulëse e qeverisë së koalicionit të udhëhequr nga socialistët e Spanjës, tha se vendimi i Garcias për të mandatuar përdorimin e maskave nga qeveria qendrore ishte i pabazuar dhe i panevojshëm.

“T’i bësh të detyrueshme maskat tani tregon improvizim”, shkroi ajo në platformën X të martën. “Madridi ka më pak raste sepse ka kohë që punon kundër gripit: strategji; rekomandime; monitorimi i përditshëm, vaksinimet… Imponimi përmes imponimit është mjeti i një menaxheri të dobët”.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve tha muajin e kaluar se “disa patogjenë të frymëmarrjes virale dhe bakteriale pritet të vazhdojnë të bashkë-qarkullojnë në nivele të ndryshueshme gjatë muajve të ardhshëm”, duke kontribuar në rritjen e sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë. Trupi i BE-së i ka këshilluar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi kur janë të sëmurë dhe rekomandon përdorimin e maskave në objektet mjekësore.

“Gjatë periudhës aktuale të transmetimit të lartë të virusit në komunitet, këshillohet që përveç higjienës së duhur të duarve dhe të frymëmarrjes, stafi, vizitorët dhe pacientët si në mjediset e kujdesit shëndetësor parësor ashtu edhe në atë sekondar, të mbajnë maska ​​mjekësore për fytyrën… në zonat e përbashkëta të spitalit, dhomat e pacientëve dhe ambiente të tjera ku ofrohet kujdesi për pacientët”, thuhet në një përditësim të muajit të kaluar.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, deri në fund të vitit 2023, Spanja kishte regjistruar pothuajse 14 milionë raste të konfirmuara të Covidit dhe pothuajse 122 mijë vdekje nga virusi.