Telalli » Kuriozitete

Kategoria: Kuriozitete

Post
“Vendi i Satanait” u shpall si më i nënvlerësuari në Britani

“Vendi i Satanait” u shpall si më i nënvlerësuari në Britani

Qyteti më i nënvlerësuar në Mbretërinë e Bashkuar është shpallur Milton Keynes. I famshëm si një qytet i ri – dhe jo për diçka tjetër në veçanti – Milton Keynes nuk është veçanërisht i dashur. Edhe banorët vendas janë mjaft të frikësuar nga ky vend. Në një përmbledhje, ai u quajt “një qytet i mjerueshëm”....

Post
Kometa e sapo zbuluar “Nishimura” së shpejti do të lëvizë pranë Tokës

Kometa e sapo zbuluar “Nishimura” së shpejti do të lëvizë pranë Tokës

Një kometë e sapo zbuluar do të jetë e dukshme teksa fluturon pranë Tokës javën e ardhshme. Fotografi japonez i hapësirës “Hideo Nishimura” vëzhgoi për herë të parë kometën “Nishimura” në fillim të gushtit teksa po bënte imazhe të qiellit të natës. Që atëherë, objekti qiellor është rritur në shkëlqim ndërsa udhëton nëpër sistemin e...

Post
Vija misterioze e verdhë shfaqet në autostradën e Floridës

Vija misterioze e verdhë shfaqet në autostradën e Floridës

Drejtuesit e automjeteve në një pjesë të autostradës në Florida të ShBA-së raportuan për një vijë misterioze të verdhë që gërshetohet nëpër korsi të rrugës, dhe zyrtarët thanë se janë ende duke u përpjekur të përcaktojnë origjinën e saj. Vija e verdhë u zbulua këtë javë në një shtrirje prej 37 kilometrash të Interstate 95...

Post
Ofrohet ‘shpërblim’ 50 dollarë për ata që e kapin këtë peshk

Ofrohet ‘shpërblim’ 50 dollarë për ata që e kapin këtë peshk

Studiuesit në Florida po u ofrojnë peshkatarëve një shpërblim prej 50 dollarësh për të dhuruar çdo peshk kobia që kapin në brigjet e shtetit. Instituti i Kërkimeve të Peshqve dhe Kafshëve të Egra i Komisionit për Ruajtjen e Peshqve dhe Kafshëve të Egra, njoftoi në Facebook se do të paguajë një “shpërblim” prej 50 dollarësh...

Post
Kapet ariu i Kalifornisë që “pushtoi” mbi 20 shtëpi

Kapet ariu i Kalifornisë që “pushtoi” mbi 20 shtëpi

Një ari që besohet të jetë përgjegjës për depërtimin në më shumë se 20 shtëpi në zonën e Liqenit Tahoe të Kalifornisë, është kapur dhe do të zhvendoset në Kolorado, njoftuan zyrtarët e kafshëve të egra. Ariu i zi femër 226 kilogramësh, një nga arinjtë e shumtë të identifikuar nga publiku si “Hank the Tank”,...