Telalli - Lajmi i Fundit

Një imam që punoi për të mbajtur komunitetin e tij të sigurt, Hassan Sharif, ka vdekur pasi u qëllua me armë jashtë xhamisë në Newark, New Jersey, thanë zyrtarët të mërkurën.

Sharif vdiq rreth orës 14:20, disa orë pasi u qëllua disa herë, thanë zyrtarët në një konferencë shtypi pasdite, sipas CNN, transmeton klankosova.tv.

Ai punonte si oficer i sigurisë së transportit (TSO) në Aeroportin Ndërkombëtar të Newark Liberty që nga viti 2006, sipas një deklarate nga Administrata e Sigurisë së Transportit.

”Jemi thellësisht të pikëlluar kur mësuam për vdekjen e tij dhe i dërgojmë ngushëllimet tona familjes, miqve dhe bashkëpunëtorëve të tij”, tha TSA.

Në një konferencë shtypi pasdite, Prokurori i Përgjithshëm i New Jersey, Matthew J. Platkin tha se “Dëshmitë e mbledhura deri më tani nuk tregojnë se ky ishte një akt i motivuar nga njëanshmëria ose një akt i terrorizmit vendas”.

Autoritetet u zotuan të përdorin të gjitha burimet në dispozicion për të zgjidhur rastin.

Të shtënat ndodhën jashtë xhamisë ”Masjid Muhammad”-Newark rreth orës 6 të mëngjesit, tha Siguria Publike e Newark.

Imami – kleriku i një xhamie ose udhëheqësi i lutjes – u dërgua në një spital lokal në gjendje kritike, tha policia.