Telalli » Kulturë

Kategoria: Kulturë

Post
Piktura e blerë për 4 dollarë, shitet për 191 mijë dollarë

Piktura e blerë për 4 dollarë, shitet për 191 mijë dollarë

Një pikturë e blerë nga një dyqan me artikuj të përdorur me çmime më të lira në New Hampshire për 4 dollarë, u hodh në ankand për 191 mijë dollarë, kur doli të ishte një vepër e humbur prej kohësh nga N.C. Wyeth. Piktura, e titulluar “Ramona”, ishte një nga katër veprat e krijuara nga...

Post
Fero (Khattab) nuk ka të ndalur: Pasha All-llahun nëse më urreni nuk do të më dëmtoni

Fero (Khattab) nuk ka të ndalur: Pasha All-llahun nëse më urreni nuk do të më dëmtoni

Fero me tjetër deklaratë: Pasha All-llahun nëse më urreni nuk do të më dëmtoni. Fero vazhdon të jetë më i komentuari lidhur me deklaratat që po i bën kohëve të fundit. Deklaratat e tij të vazhdueshme e që lidhen me fenë marrin vëmendje mediatike, shkruan lajmi.net. Pas atyre rreth raportit të tij me Arbenitën, nuk...

Post
Dy filma kosovarë fitues në Festivalin e Filmit në Venedik

Dy filma kosovarë fitues në Festivalin e Filmit në Venedik

Qendra Kinematografike e Kosovës ka bërë të ditur se filmat “A Short Trip” dhe “Housekeeping for beginners” janë fitues në Festivalin e Filmit në Venedik. Në njoftimin e lëshuar thuhet se filmi “A Short Trip” e ka fituar çmimin e filmit më të mirë të shkurtë “Best Orizzonti Short” në festivalin prestigjioz “Me këtë çmim,...

Post
Java e modës në Nju Jork nis në bibliotekën publike të qytetit

Java e modës në Nju Jork nis në bibliotekën publike të qytetit

Bibliotekat janë zakonisht vende të qeta ku njerëzit shkojnë për të studiuar, por marka luksoze amerikane Coach e thyeu protokollin duke nisur javën e modës në Nju Jork. U organizua koleksioni pranverë/verë 2024 në bibliotekën më të madhe publike në ShBA aty kishte stola prej pelushi të veshur me kadife. Pjesë e këtij organizimi ishin...

Post
Protesta në premierën e filmit të Woody Allenit

Protesta në premierën e filmit të Woody Allenit

Premiera e filmit të Woody Allenit, Coup de Chance, në Festivalin e Filmit të Venecias, u ndërpre nga protestuesit. Sipas raportimeve nga The Hollywood Reporter, një grup prej 20 personash bënë protestë sapo Alleni u paraqit në tapetin e kuq. Ata hoqën fanellat e tyre dhe thirrën “jo kulturës së përdhunimit”, “jo vëmendje regjisorëve përdhunues”....

Post
Nirvana ripublikon “In Utero” në 30-vjetorin e albumit

Nirvana ripublikon “In Utero” në 30-vjetorin e albumit

Nirvana kanë njoftuar se do ta ripublikojnë albumin “In Utero” në nder të 30-vjetorit të daljes së itj. Albumi i fundit i bendit ishte publikuar më 23 shtator të 1993-ës, dhe përmbante këngët, “All Apologies” dhe “Heart Shaped Box”. Më 27 tetor, albumi do të ripbulikohet në disa formate, ku ai super deluxe përmban 72...

Post
Jamie Foxx kërkon falje dhe fshin postimin antiseminist nga Instagrami

Jamie Foxx kërkon falje dhe fshin postimin antiseminist nga Instagrami

Aktori Jamie Foxx ka kërkuar falje për një postim në Instagram, i cili u cilësua ai antisemitist. Foxx kërkoi falje, duke thënë se i vjen keq dhe se ofendimi nuk ishte qëllimi i tij. “Dua t’i kërkoj falje komunitetit hebre dhe të gjithëve që u ofenduan nga postimi im. Tani e di që zgjedhja ime...