Egjipti dërgon furnizime mjekësore në Libi nga përmbytje

Egjipti ka dërguar furnizime mjekësore në qytetin libian të Bengazit për të ndihmuar të mbijetuarit nga përmbytjet.

Një tjetër aeroplan egjiptian është gati për të ndihmuar në evakuimin e disa prej shumë të plagosurve në rajonin e goditur nga stuhia.

Qeveria e Libisë me bazë në Tripoli, e njohur ndërkombëtarisht, ka njoftuar se do të japë më shumë se 400 milionë dollarë për të ndihmuar në rindërtimin e Dernës dhe Bengazit, shkruan BBC.