Telalli » Lajme » Rajon

Kategoria: Rajon

Post
Serbia vazhdon t’i mbajë lidhjet me Rusinë, Daçiqi takohet me Lavrovin

Serbia vazhdon t’i mbajë lidhjet me Rusinë, Daçiqi takohet me Lavrovin

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, është takuar me ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov. Gjatë takimit, Daçiq e Lavrov folën për marrëdhëniet mes Serbisë e Rusisë, por edhe për sfidat e tjera. “Ministri i Jashtëm Daçiq shprehu mirënjohjen për qëndrimin e Rusisë dhe mbështetjen parimore për integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë”,...

Post
Hedh sprej drejt bashkëmoshatarëve në gjimnazin “Skënderbeu”, shoqërohet në polici

Hedh sprej drejt bashkëmoshatarëve në gjimnazin “Skënderbeu”, shoqërohet në polici

Një nxënës i klasës së 11 në gjimnazin “Skënderbeu” në Krujë ka hedhur sprej me piper drejt bashkëmoshatarëve të tij në shkollë. Kjo është bërë e ditur nga Policia e Shtetit Shqiptar. “Më datë 12.09.2023, në një gjimnaz në Krujë, nxënësi 16-vjeç ka hedhur në klasë, gjatë procesit mësimor, një prej me përmbajtje piperi, i...

Post
Rekordi në Shqipëri, 7.2 milionë turistë në 8 muaj

Rekordi në Shqipëri, 7.2 milionë turistë në 8 muaj

Mbushja e rrugëve të Shqipërisë nga turistët e huaj këtë vit ka thyer rekord në turizëm sa i përket shifrave. Sipas të dhënave më të fundit të Ministrisë së Turizmit, 7.2 milionë vizitorë të huaj kanë hyrë në Shqipëri nga janari deri në gusht. Në krahasim me një vit më parë vendi ynë ka mirëpritur...

Post
Begaj dekreton ministrat e rinj

Begaj dekreton ministrat e rinj

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka dekretuar ndryshimet në Qeveri, të njoftuara pak ditë më parë nga kryeministri Edi Rama. Nënshkrimi i kreut të Shtetit erdhi menjëherë pas kthimit të tij nga vizita dyditore në Kazakistan, duke i hapur kështu rrugë votimit të dekreteve në Parlament. Më pas, ministrat e rinj duhet të paraqiten para...

Post
Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, dyshohet se abuzoi seksualisht me një 11-vjeçare

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, dyshohet se abuzoi seksualisht me një 11-vjeçare

Është arrestuar një 25-vjeçar në Tiranë, pasi që dyshohet se ka abuzuar seksualisht me një vajzë të mitur të moshës 11 vjeçare. I riu me inicialet R.H., raportohet se ka ushtruar dhunë edhe ndaj bashkëjetueses së tij. Materialet në ngarkim të tij i kanë kaluar prokurorisë së Tiranës për veprime të mëtejshme, ndërkohë që nuk...

Post
Rama: Dita e Madhe e Shenjtërimit të Nënë Terezës, shqiptares që i dëshmoi botës forcën e dashurisë

Rama: Dita e Madhe e Shenjtërimit të Nënë Terezës, shqiptares që i dëshmoi botës forcën e dashurisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kujtuar Nënën Tereza në përvjetorin e saj të vdekjes. “5 shtatori, Dita e Madhe e Shenjtërimit të Nënë Terezës, shqiptares që i dëshmoi botës forcën e dashurisë dhe dhembshurisë” “’Në vend se të mallkosh errësirën ndiz një qiri’” – Nënë Tereza”, ka shkruar Rama.

Post
Itali: 19-vjeçari shqiptar mbytet në det

Itali: 19-vjeçari shqiptar mbytet në det

E diela ka shënuar një ngjarje tragjike në Itali, pasi një 19-vjeçar ka vdekur teksa po lahej në det. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në plazhin e zonës së Galipolit, derisa raportohet se ai kishte shkuar për pushime në Salento. Disa pushues ishin ata që e dhanë alarmin lidhur me rastin, por pavarësisht ndërhyrjes 19-vjeçari...